“5G sayesinde telefonlar ayda bir şarj olacak”

5G, sahip olduğu altyapı sistemleri gereğince mobil cihazlarla kurulacak iletişim ağlarından çok daha ötesini vadediyor. Artık internete bağlanan her cihaz, hayatımızda büyük bir yer tutacak. 

2011 yılından bu yana ABD’nin en büyük telekom şirketlerinden birisi olan Verizon’un 150 milyondan fazla müşterisi bulunuyor. CEO’su Lowell McAdam, 5G teknolojisine geçişin ardından cihazların pil ömründe devasa bir artış yaşayacağımızı öngörüyor. Ona göre cihazlarımızı ayda bir defa şarja takmamız yeterli olacak.

 

McAdam bu söylemlerini Las Vegas’ta düzenlenen IBM Think etkinliği sırasında 40 bin kişi önünde açıkladı. İçinde bulunduğumuz 4. nesil sanayi devrimi açısından 5G teknolojisinin neleri mümkün kılacağına dair konuşma düzenledi. 

“Nesnelerin İnterneti ortamında 5G ile bağlanan cihazların pil ömrü 10 yıla kadar uzayacak. Çünkü teknik olarak bakıldığında hücresel iletişimin hızında 200 kata kadar artış gerçekleşecek.”

Verizon’un CEO’su artık bir telekom şirketi olarak görülmediklerini, yatırımlarını bir medya şirketi olma yolunda sürdürdüklerini belirtti. 5G teknolojisine sahip olacak cihazların, medyanın etkinliği açısından önemli bir dönüm noktası olacağı söyleniyor.

Verizon, içinde AOL ve Yahoo’nun bulunduğu Oath, TechCrunch ve Tumblr dahil 50’den fazla medya şirketinin sahibi. Üstelik telekom anlamındaki faaliyetleri ABD ve çevresindeki ülkelerle sınırlı. 

McAdam, 1 Gbps’lik internet hızının 5G ile birlikte standart hale geleceğini ve 25 Gbps’ye kadar hız sunabileceklerini söyledi. Ardından Elon Musk’ın Mars’ı kolonize etme planları sırasında, gezegene kablosuz bağlantı sistemleri kurabileceklerinin de altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.