Avrupa’daki Hizbullah yasağının arkasında Mossad raporu

Almanya’da hükümet, geçtiğimiz hafta Alman topraklarındaki tüm Hizbullah faaliyetlerini yasakladı, içişleri bakanlığı siyasi ve militan grubunu bütünüyle ‘Şii terör örgütü’ olarak nitelendirdi. Dünyada süren koronavirüs salgının ortasında, Almanya’nın neden birden bire böyle bir karar aldığı merak ediliyordu.

Mossad, Avrupa ulusunun güvenlik hizmetlerine grubun kara para aklama iddiaları ve patlayıcı yapmada kullanılan yüzlerce kilogram amonyum nitrat için depolar hakkında bilgi vererek Hizbullah’ın Almanya’daki faaliyetlerini yasaklamaya itmiş olabilir.

İsmi açıklanmayan bir Mossad kaynağı, “Hareket, Almanya’daki tüm taraflarla aylarca süren çalışmaların sonucudur.” dedi. Ardından “Hizmet başkanlarının, örgütü önemli terörist faaliyetlerle ilişkilendiren açık kanıtlar ve yasal kanıt sunmaları gerekiyordu ve biz de bunu yaptık.” şeklinde konuştu.

Bu istihbaratla Berlin’in geçtiğimiz Perşembe günü Hizbullah ve faaliyetlerine yasak getirmesini sağladı. Daha önce Almanya, Hizbullah’ın siyasi ve militan kolları arasında ayrım yapmış, militan kolu yasaklamış ancak siyasi olanın ülkedeki faaliyetlerine izin verilmişti.

‘MOSSAD’IN YAKIN DOSTU’

Alman yetkililer rapor ve iddia edildiği gibi ‘İsrail ve Alman istihbarat servisleri arasındaki işbirliği’ hakkında bir yorum yapmadı. Kaynak, Almanya Federal İstihbarat Servisi (BND) şefi Bruno Kahl’i ‘Mossad’ın yakın dostu’ olarak nitelendirdi.

Almanya İçişleri Bakanlığı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hizbullah’ın, ‘İsrail Devleti’nin şiddetli bir şekilde ortadan kaldırılması çağrısı yaptığı’ ve ‘ceza hukukunu ihlal ettiği’ belirtildi. Yasak kapsamında, grubun ülkedeki tüm varlıklarına el konulması; sembollerinin görüntülenmemesi, gösterilere katılma ve ya sesli – görsel medya oluşturmasına veya dağıtmasına izin verilmemesini kapsıyor. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.