Azerbaycan: Rus helikopteri yanlışlıkla vuruldu

Rusya, Ermenistan’da Rus yapımı bir Mi-24 helikopterinin düştüğünü açıkladı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rus helikopteri yanlışlıkla vuruldu. Bu trajik olay Rusya’yı hedef almıyor. Tazminat ödemeye hazırız” denildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan Savunma Bakanlığının, Rusya Savunma Bakanlığından, bugün yerel saatle 18.30’da Nahçıvan yakınlarındaki Ermenistan-Azerbaycan sınırında Rusya’ya ait Mi-24 helikopterin vurulduğunu öğrendiği bildirildi.

Açıklamada, helikopterin Dağlık Karabağ’da çatışmalar sürerken sınıra yakın bölgede, günün karanlık vaktinde, alçak irtifada ve hava savunma sisteminin radar gözleminin dışında uçtuğu vurgulandı.

“Tazminat ödemeye hazırız”

Daha önce o bölgede Rus helikopterlerinin uçuşlarının gözlemlenmediği belirtilen açıklamada, dikkat çekilen faktörleri ve Ermenistan’ın olası provokasyonlarını göz önünde bulunduran görevdeki askeri birliğin ateş açma yönünde karar aldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Azerbaycan, yanlışlıkla yapılan ve Rusya’ya yönelik olmayan bu trajik olay için Rusya’dan özür diliyor. Azerbaycan tarafı, hayatını kaybeden mürettebatın ailelerine en derin taziye dileklerini iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyor.” ifadeleri yer aldı.

Bakanlık, Azerbaycan’ın tazminat ödemeye hazır olduğunu da duyurdu.

2 kişi hayatını kaybetti

Rusya Savunma Bakanlığı, Ermenistan’daki 102. Rus askeri üssüne ait bir konvoya eşlik eden Mi-24 tipi askeri helikopterinin Yeraskh yerleşim birimi yakınında roketatar atışına maruz kaldığını duyurmuştu.

Roketin isabet etmesi sonucunda helikopterin kontrolünü kaybederek Ermenistan sınırları içerisinde dağlık bir alana düştüğü kaydedilen açıklamada, mürettebattan 2 kişinin hayatını kaybettiği ve bir kişinin de ağır yaralı olarak üsse tahliye edildiği ifade edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir