Brent petrolün varili 44,04 dolar

Brent petrolün varil fiyatı dün 44,11 dolara kadar yükseldikten sonra günü 43,61 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, kapanışa göre yüzde 0,99 artışla varil başına 44,04 dolardan, ABD hafif petrolü (WTI) ise varil başına 41,81 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in COVID-19 salgınına karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşıda yaşanan olumlu gelişmeler etkili oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsünün, ABD’nin ticari ham petrol stoklarında geçen hafta 5,1 milyon varillik düşüş gerçekleştiği tahmini de küresel piyasada stok fazlası endişelerini azaltarak fiyatlardaki yükselişi destekledi.

Öte yandan, COVID-19 salgınında ikinci dalgayla mücadele kapsamında özellikle Avrupa ülkelerinde artan tedbirler ve ABD’de yükselmeye devam eden vaka sayıları, piyasalarda “kısa vadede petrol talebinin zayıf kalmaya devam edeceği” algısını güçlendirerek fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam ediyor.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, dünya genelinde COVID-19 vaka sayısı 51,4 milyonu aşarken, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de vaka sayısı 10,2 milyon geçti.

Brent petrolde teknik olarak 44,10 ile 44,36 dolar aralığının direnç, 43,84 ile 43,58 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir