İMAN GÖZLÜĞÜ

Bir Hadîs-i şerîfte buyruluyor ki: “Yeryüzünde tapılan sahte tanrılardan Allâh’ın en çok buğz ettiği; hevâ ve hevestir.” (Heysemî, I, 188)

Tanrı deyince aklına cahiliye dönemindeki putlar gelen biz günümüz Müslümanlarına “Tanrılara tapıyor musun?” diye bir soru sorsak (soramayız ama sormaya çalışsak) “Elhamdüllillah Müslümanım” deriz demesine ama hangimiz “heva ve hevesimize” yenik düşmüyoruz? Demek ki maazallah her an imanımızı kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız…

Ama nedense anne-babamızdan miras aldığımız imanımızı kaybetme korkusunu yüreğimizde hissedemiyoruz. En basitinden tırnağımız kırıldığında duyduğumuz üzüntüyü imanımız için duymuyoruz. Hani insanoğlu babasından miras kalan malı çok rahat harcar da kendisi çalışarak alın teri ile kazandığı parayı harcarken cimrileşir ya biz de aynen o durumdayız sanki.. Oysa Hz. Bilal gibi kırbaçlanarak işkencelere maruz kalarak imanımızı kazanmış olsaydık imanımızı kaybedeceğiz diye ödümüz kopardı.

Her çocuk Müslüman doğar, biz de Müslüman ailede doğduk, kulağımıza ezanlar okundu, mevlitlerimiz yapıldı. Yaz tatillerinde Kuran kurslarına gittik ya tamam nasıl Müslüman olarak doğduysak o şekilde de ölürüz zaten diye bir algımız var. Müslüman olarak doğup Müslüman olarak ölmeye garantimiz varmış gibi hareket ediyoruz. Belki modern dünyada insanoğlu her şeyini sigorta ettirebiliyor ya imanımıza da sigorta yaptırmışız gibi hareket ediyoruz. Oysa imanımızın garantisi ya da sigortası yok, olamaz.

Onu son nefesimize kadar koruyacak olan bizleriz. Ancak gözümüze Kur’an-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyye gözlüğü takıp hayata bu gözlükle bakarak imanımızı koruyabiliriz. Bu gözlüğü çıkarıp da değerlendirdiğimiz her şey boş, anlamsız ve imanımız için bir tehlike unsuru.. Başımıza gelen her olayı bu gözlükle değerlendirirsek ancak kurtuluşa erebiliriz çünkü peygamberimiz (sav) ne buyurmuştu: ““Size iki şey bırakıyorum. (Bunlara tutunursanız) asla delalete düşmezsiniz: Allah’ın kitabı ve sünnetim. Bu ikisi (kıyamette) havza kadar ayrılmadan beraberce geleceklerdir.”(Hâkim,1/93).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir