İsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria’da

İsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria’da “bir askeri bıçakladığı” iddia edilen Filistinli kadını vurarak yaraladı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Filistinli bir kadın Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Mevo Deton Yahudi yerleşim yerinin önüne gelerek bir askeri bıçakladı. Bunun üzerine olay yerindeki askerlerin Filistinli kadını vurduğu belirtilen açıklamada, yaralanan “saldırgana” olay yerinde tıbbi müdahalede bulunulduğu kaydedildi.

İsrail ilk yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı’ndan yapılan açıklamada da, “bıçaklanan askerin durumunun hafif, vurulan Filistinli kadının ise ağır olduğu” bildirildi.

İnsan hakları örgütleri İsrail güçlerini, “Saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla Filistinlileri sokak ortasında yargısız infaza tabi tutmakla” suçluyor.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs 1967’den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. Doğu Kudüs’te yaklaşık 200 bin, Batı Şeria’da ise 400 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm Yahudi yerleşim yerleri yasa dışı kabul ediliyor.

Gazze Şeridi ise 2006’dan bu yana İsrail tarafından abluka altında tutuluyor. İsrail, inşa ettiği “Ayrım Duvarı” ile Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin Kudüs’e girişlerini de engelliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir