Rusya’nın müdahalesi ne anlama geliyor ?

Geçtiğimiz günlerde Rusya uçaklarının Esed rejimi ile Muhaliflerin arasında devam eden savaşta daha aktif rol almasıyla savaşın seyri biraz daha farklı bir boyuta taşındı.

Aslında Rusya’nın meşruiyetini yitirmiş Suriye rejimine verdiği askeri,siyasi ve ekonomik yardımlar herkes tarafından biliniyordu.Peki ne değişti de rejime verdiği desteği açıkça ifade etmeye başladı.
Rusya’nın çarlık döneminden bu yana en büyük amacı sıcak denizlere inme politikasıdır. Rusya,SSCB dağılmadan önce küresel anlamda çok ciddi bir aktör olduğu kaçınılmazdır.

Doğalgaz ve petrol rezervlerini elinde bulunduran ülkeler üzerinde ki ekonomik ve siyasi baskılarından vazgeçmediği aşikardır. ABD ve Avrupa’nın son yıllarda Ortadoğu’da etkinliğini artırması Rusya’nın bölge politikasında hızlı karar vermesini gerektiriyordu.Zaten Akdeniz ile ilgili planları devam eden Rusya geçen yıl güncellediği ve 2020 yılı hedeflerini içeren Rusya Güvenlik Stratejilerinde çok ciddi bir değişiklik olmadığı görülüyor.

Rusya’nın Suriye’de üstlendiği askeri rol Rusya için çok ciddi bir yer işgal etmemektedir. Birkaç uçak ve mühimmat Rusya için çok bir anlam ifade etmese de Suriye Rejimi için çok ciddi bir yer tutmaktadır.O yüzden Rusya’nın askeri anlamda attığı adımlar atacağı adımların sadece %5’ini bile karşılamamaktadır. Fakat unutulmaması gereken asıl mesele Rusya destek vermeye devam edip etmeyeceği ve ne zamana kadar devam edeceğidir. Bu konuda iyimser olmak isterdim.

Durum görünenden çok daha ciddi. Rusya çok ciddi darbe alacak olsa bile Suriye’de başrol olmaya devam edecektir.Ancak muhalifler Rusya ile anlaşmayı kabul ederse belki Rusya kendi çıkarları için Esed Rejimi yerine Muhalifler ile çalışmaya devam edebilir. Tabi bu ihtimal çok zayıf olmakla beraber Muhalifler arasında derin çatlaklar oluşmasına sebep olacaktır.O yüzden bu ihtimal şimdilik İslami grupların gündeminde hiç yok.

Ancak ılımlı muhalifler bu seçimi ileri ki günlerde ABD’nin atacağı adımlara göre düşünmeleri muhtemeldir. Ancak Rusya,ABD,Esed ve Türkiye’nin planlarının dışında islami grupların bu dörtlüden farklı bir planları olabileceğini göz ardı etmemekte fayda var. Rusya’nın son günlerde Hama,İdlib,Halep ve Türkmen dağı başta olmak üzere saldırdığı bölgelerin her birinde ayrı mesaj var.

Fakat şuan gündem de Türkmen Dağında sivil halkın yoğunlukta olduğu ve Türkiye’ye sıfır nokta da birçok çadır kentin bulunduğu alanı vurması,hem de bunu Türkiye’ye rağmen hava sahasını işgal ederek yapması Türkiye’ye açıkça bir uyarıdır. Geçtiğimiz günlerde Suriye’den çıkacağım gece aynı bölgede Türkiye sınır karakoluna 100 metre mesafede bulunan ve Abd’nin desteklediği Türkmen grubu vurması hem Türkiye’ye,hem de ABD’ye bir mesajdır.

Çok uzatmaya gerek yok.Türkiye gereken mesajı almış ve gerekeni yapmak için harekete geçmiştir.Önemli olan ABD’nin daha fazla kuyruğuna takılmadan gerekirse Ebu zer misali zalime dimdik durabilmek gerekir. Biz 4 yıldır Suriye halkının yanında dururken ne ABD ne Rusya ne de Avrupa’dan bir beklenti içinde değilsek yine aynı şekilde dimdik durmaya devam edeceğiz. İt,iti ısırmaz.Ne ABD’nin Rusya’ya gösteremeyeceği tavır bizim umurumuzda ne de Nato’nun kınama mesajları bizim umrumuzda. Sonuç olarak tek doğru Müslüman’ın Müslüman’dan başka dostu olmadığıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir