TÜRKMEN DAĞI OPERASYONU – Doğu Türkistan İslam Cemaati / Röportaj

Surturkmen-dagi-operasyonu-dogu-turkistan-islam-cemaati-roportajiye savaşında beşinci yılına giren Doğu Türkistan’lı Uygur mücahitler, Türkistan İslam Cemaati Rusya ve Esad destekli Türkmen Dağı saldırılarında. Türkmen Mücahitlerle beraber, Rusya ve Esad’a karşı direniş de 30 dan fazla şehit verdiler.

Türkmen mücahitlerden biraz daha farklı harekat metodu üzerinde savaşa dahil olan Doğu Türkistan’lı mücahitler, Türkmen dağı, Lazkiye ve Bayır Bucak’da bulunduğu gibi Halep’den, İdlib’e kadar geniş alan içinde muhalif ve Nusret Cephesi’nin bulunduğu bölgelerde cihad ediyor.

Güçlerini bu alanları korumak ve genişletmek için bölgenin ihtiyacına göre dağıtan Doğu Türkistan’lı Mücahitler. Türkmen Dağı saldırılarında Türkmen Mücahitlerinin yanında da yer aldılar.

Doğu Türkistan’dan Allah yolunda cihad için gelen Uygur Müslümanlar. Bu uğurda, 5 ülke geçip 15000 km den fazla yol kat ederek, vatanlarını, ailelerini terk edip,  Suriye’li Ehli Sünnet Müslümanların yanında savaşıyor.

Suriye, Afganistan, Pakistan ve Çin’de de Cihad eden ‘’Türkistan İslam Cemaati’’ büyük bir maddi ve manevi güçle islam coğrafyalarında Müslümanların izzetlerini koruyorlar. Diğer coğrafyalarda da malları ve canları ile Allah yolunda bedel ödüyorlar.

Türkistan İslam Cemaati Suriye’nin Fetih edilmiş bütün bölgelerinde Ehli Sünnet Müslümanlarla Kanının son damlasına kadar bu güne kadar savaştı ve bu günden sonra da savaşmaya devam edecektir. Savaşın gerçekliğinde Mağlubiyet de vardır. Fetih de vardır, geri çekilmede vardır. Bunlar Cihadın olmazsa olmazıdır. Türkistan İslam cemaati Suriye’ye Müslümanları yalnız bırakmak için gelmemiştir.

Suriye’de bir çok bölgeyi Allah’ın yardımıyla Fetih eden Türkistan İslam Cemaati,  Ğab Ovası Operasyonu, Ebu Zuhur Hava Alanının Fethi, Mensure’nin Fethi, Telwasit’in Fethi, Kara Kur’un Fethi, Zeyzun’un Fethi gibi büyük Fetih ve Operasyonlarla müminlerin kalplerini sevindirmiştir.

Güçlerinin bir kısmını Nusret Cephesi ile beraber Türkmen Dağı’na yönlendiren Uygur Türklerinin askeri kumandanı İbrahim Mansur’dan Türkmen Dağı operasyonunu değerlendirmesini istedik.

 

TÜRKİSTAN İSLAM CEMAATİ- ASKERİ BAŞ KUMANDANI / İBRAHİM MANSUR – Kasım 2015

Rus, Lübnan, İran, Esad Türkmen dağı saldırılarında Ümmeti sıkıştırdı. Deniz boyu tarafından ve Lazkiye Tartus tarafından ve Halep Tarafından ayna zamanda mücahitlere saldırdı. Bütün Ümmet, Nusra ve Diğer cemaatler aynı zaman da Halep’te de saldırıya karşı çalışıp mücadele etti.

Güçlerimizi ikiye böldük. Güçlerimizin bir kısmı Türkmen Dağı’na Türkmen Mücahitlerine yardım için gönderdik. Diğer kısmı’da Halep ve diğer bölgelerden yapılan saldırıları göğüsledik.

Cephetün Nusra ile beraber hareket ederek istişare ile güçlerimizin bir kısmını Türkmen Dağı’na gönderdik. Türkmen Dağı’nda Şehit ve Yaralılarımız çok oldu. Cephetun Nusra ve diğer cemaatlerdeki mücahitlerle istişare ederek onlarla maslahat ederek elimizdeki bölgeye Nusret Cephesi’ni çağırdık, onlar bölgeyi bizden teslim aldı ve biz geri çekildik.

Sayımız azalmıştı ve yaralılarımız çoktu bu sebeple bölgeyi o kardeşlerimize teslim ettik. Fakat ilerleyen zamanda da O bölge bu kardeşlerimizin elinden de çıktı. Cephetun Nusra ve bizle beraber bir iki gurup hareket etti. Diğer cemaatler girmek istemedi, bölge çok tehlikeliydi ve çok daha fazla şehit verebilirlerdi. Herkes bizim o tuttuğumuz bölgeden uzak kaçtı.

Diğer Bölgede ki, bizim cemaatimiz de ki arkadaşlarımızla aramızda 1,5 saat mesafe vardı. Oradan yardım getirene kadar bölge elimizden çıktı. O bölgedeki diğer hiçbir gurup bizim bölgemize yardıma gelmedi. Eğer onlar bize yardıma gelseydi. Orası elimizden çıkmazdı.

Bizler mecbur kaldık bölgeden çıkmaya, zaten başka da gücümüz yoktu yanımızda. Diğer bölgeden alıp gelmeye de vaktimiz yoktu. O yerdeki mecmua bitti, bizde bu sebeple oradan çıktık.

Bizler Türkmen Dağı’ndan arta kalan diğer ribat ve cenk bölgelerinde aylardır çalıştık. Burada da Nusra ile beraber yanımızda birkaç cemaat den başka bizlerin yanında kimse yer almadı, bizleri desteklemedi.

Türkmen Mücahitler bizlerle kaynaşmak için sünnet uygun bir şekilde hareket ederse bizler daha iyi yardımlaşacağız inşallah.

Müsümanlar aralarının ısınması ve kaynaşması için kız alıp verir, muhacirlere kendi bölgelerinden alan verir ve misafir eder.

Bizler muhacir mücahitleriz Türkmen Mücahitler Ensarlık yaparsa daha iyi kaynaşır ve daha iyi alan savunması ve cihat yaparız. İnşaallah daha iyi yardımlaşmayı ve kaynaşmayı temenni ediyoruz.

Esselamualeykum Ve Rahmetullahi ve Berakatuhu

 

DOĞU TÜRKİSTAN BÜLTENİ HABER AJANSI / Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir