Adil Orli
Adil Orli

Türkmen Komutan Adil Orli – Ümit Erdoğan Röportajı

 

Adil Orli
Adil Orli

Ümit ERDOĞAN : Kendinizi tanıtır mısınız ?
Adil Orli : Bayır bucak bölgesindenim. Adım Adil Orli.Evliyim.1 çocuğum var. Eşim ve çocuğum Türkiye’de kampta yaşıyorlar.

Ümit ERDOĞAN : Hangi gruba bağlısınız ve nelerde mücadele ediyorsunuz ?

Adil Orli : Türkmen Dağı Tugayına bağlı Türkmen Dağı Şehitleri Taburuyuz.
Türkmen dağları başta olmak üzere Lazkiye’ye kadar mücadele ediyoruz.
Ümit ERDOĞAN : Savaş  başlamadan önce yaşam nasıldı? Aleviler ile aranızda problem var mıydı ?
Adil Orli : Aleviler ile aramızda daha önce de problem oluyordu. Muhaberat Sünnileri alıp götürüyor ve bir daha haber alınamıyordu. Herhangi bir hakkımız yoktu. Azınlık olmamıza rağmen hiçbir hak verilmiyordu. Türkmenlere devlet içerisinde herhangi bir görev veya memuriyet verilmiyordu. Türkmen olduğumuz için hep ikinci sınıf muamelesi görüyorduk

Ümit ERDOĞAN : İlk direnişe nasıl başladınız ?

Adil Orli : Lazkiye’de gösteri ile başladık. Humusta gösteri yapanlara destek veriyorduk. Gösteri sırasında yakalandık. Bize bazı suçlamalar yönelttiler. Suçlamaları zorla imzalatmak istediler. Elektrik vererek dayak attılar. Mecburen imzalamak zorunda kaldık ve rüşvet verip cezaevinden çıktık. Şehirde kalan akrabalarımıza tecavüzler ve işkenceler başladı. Şehir içinde silahla suikastlar başladı. Baskılar çoğalınca köyümüze döndük. Katliam başlayınca silahlı eyleme geçmek zorunda kaldık.  İlk olarak av tüfeği ile mücadeleye başladık. Şimdi ise öldürülen askerlerin silahların alarak yolumuza devam ediyoruz.

Ümit ERDOĞAN : Direnişin bugünkü durumunu nasıl görüyorsunuz ?
Adil Orli : Mücadele iyiye gidiyor. Halk kendi haline bırakılırsa dış güçler desteklerini ve müdahalesini bırakırsa biz kazanırız. ABD ve Avrupa destek veriyoruz diyerek boş hikaye okuyorlar. Daha önce küçük çatışmalar vardı. Bölgeler artık daha da büyüdü. Ele geçirdiğimiz bölgeler Esed’in elinde olanlardan daha fazla olduğu için kontrol etmekte zorlanmaya başladık.Bu yüzden bazı bölgelerde küçülmeye başladık. Direniş destek geldikçe daha da güçlenerek devam ediyor. Eğer destek alamazsak elimizde ki bölgeleri koruyamıyoruz. Esed sürekli destek aldığı için ilerliyor. Bizleri yakalayamadığı için şehir içlerinde ve köylerde yakaladıkları Sünnilere baskı yapıyor. Aslında biz Esed ile savaşmıyoruz, Şii,Nusayri,Lübnan ve İran’dan gelen şiiler ile savaşıyoruz.
Biz nasıl şehid olmak için savaşıyorsak onlarda şehid olmak için savaşıyor.

Ümit ERDOĞAN : Türkmenler bugün direnişin ne kadarını oluşturuyor ?
Adil Orli : Humuş’un büyük bir çoğunluğunu Türkmenler direnişçiler yürütüyor.Türkmen dağlarında ki direnişçilerin de yüzde 70’ini Türkmenler oluşturuyor.Halep,Şam ve birçok bölgede Türkmenler direnişi göğüslüyor.Bizim amacımız ırkımız için değil,Allah için cihad etmek.

Ümit ERDOĞAN : Diğer direniş grupları ile aranızda bir problem oluyor mu ?
Adil Orli : Ciddi problemler olmuyor aramızda. Oluşan ufak tefek sorunları da büyümeden çözüyoruz

Ümit ERDOĞAN : Operasyonlara birlikte çıkılıyor mu ?
Adil Orli : Bütün operasyonlar beraber çıkıyoruz. Operasyonlar da  hepimiz  tek yürek oluyoruz.

Ümit ERDOĞAN : DEVLE (Irak-Şam İslam Devleti) hakkında ne söylersiniz ?

Adil Orli : Pek çözülebilecek bir problem değil. Kim olduklarını bilemiyoruz. Genelde mensupları dışarıdan Allah için katılıyorlar.Fakat liderlerini tam olarak tanımıyoruz ve amaçlarını bilmiyoruz. Birçok yerden çekildiler.Ya da öyle gözüküyorlar.Ama uyuyan hücreleri var.
Türkmenler dahil diğer gruplar saldırı yaptılar.Başlarda fitne olmasın diye sustuk. Ama sonrasında cevap verdik. Şuan buralardan gittiler.Fakat Suriye’nin birçok yerinde güvensizlik ortamı oluşmasına sebep oldular.
Ümit ERDOĞAN : Türkiye size silah yardımı yapıyor mu ?
Adil Orli : Türkiye’nin silah yardımını göremiyoruz . Hangi gruptan silah istersek bize hemen ; Türkiye sizin arkanızda.Bizden silah istemeyin diyorlar.Türkiye zaten size fazlası ile veriyor diyorlar. Ama gördüğünüz gibi elimizde sadece hafif silahlarımız ve bir operasyonluk bile denemeyecek kadar az mermimiz var. Ağır silahlarımız olmadığı için büyük operasyonlara katılıp ganimet silahları da alamıyoruz. Bu yüzden Suriye’nin en zayıf grupları olarak biz Türkmenler biliniyoruz.

Ümit ERDOĞAN : Adli olaylar veya hukuki olayları nasıl çözüyorsunuz ?
Adil Orli : Kurduğumuz yerel yönetimler var. Bildiğimiz avukat ve hocalardan oluşuyor. Herkes bu yönetimleri tanıyor. Genellikle oraya yansımadan aramızda çözüyoruz. Genelde evlilik ve kayır altına alınacak işlemleri yapıyorlar. Aslında halktan çok fazla kimse kalmadığı için çok işimiz olmuyor .

Ümit ERDOĞAN : Keseb ve 45. Nokta ne durumda ?

Adil Orli : Keseb elhamdülillah şuan muhaliflerin elinde.Söylendiği gibi herhangi bir tahribat söz konusu değil.Evlere de dokunulmadı. 45. Noktası bizim için çok kritik bir öneme sahip.Birçok yaralı ve şehid verdik.Vazgeçmeye niyetimiz yok.Bütün Türkmen dağları ve Lazkiyeye kadar uzanan sahil şeridini özgürleştireceğiz.
Ümit ERDOĞAN : Türkiye hükümetine ve halkına ne söylemek istersiniz ?

Adil Orli : “Türkiye kayıp olan halkaları bulsun. Kendi içerisindeki kayıp olan halkaları bulsun. “
Bizim için önemli olan ailemiz ve namusumuz .Türkiye Devleti ailemiz ve yaralılarımıza sahip çıktığı için teşekkür ediyoruz. Ailelerimiz Türkiye’de güvence içinde olduğu ve bizlere gıda ile insani yardımlarını eksik etmediği için minnettarız.

Bizi misafir edip sesinizi Türkiye Halkına duyurmamıza vesile olduğunuz için ben teşekkür ederim.
Ümit ERDOĞAN / Lazkiye / Suriye
Nisan 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir