“529” Size bir şey Hatırlatıyor mu ?

Rasulullah (S.a.v) buyurdu; “Müslümanların dertleri ile ilgilenmeyen, onlardan değildir” ve diğer bir Hadis-i Şerifinde “Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu(zalimlere de) teslim etmez.

*****

            Mısır’da, darbe karşıtı 529 kişiye verilen idam cezası için kum saati çevrilmiş durumda. Zaman hızla geçerken Dünya genelindeki Müslümanların sessiz hali devam ediyor. Facebook ve Twitter de fason kampanyalar başlatılsa da Devletler nezdinde atılmış herhangi bir adım henüz gelmedi. Minya Ceza Mahkemesi, darbe karşıtı 529 kişi hakkında “şiddete teşvik suçlamasıyla” idam cezası verilmesini ve dosyalarının müftüye sevk edilmesini kararlaştırmış ve bu kişileri Tüm insanlığın gözleri önünde darağacına çıkarılacakları güne hazırlanıyorlar.

AİHM dünyanın her yerine yetişmeye çalışıp adalet götürme telaşına girişirken Mısır hükümetinin vermiş olduğu karara tepkisiz kalması ayrı bir utanç tablosudur. Provakatif eylemlerde polisin  olayları yatıştırmak adına sıktığı gazın basınç değerini inceleyen, olaylar sırasında şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle eylemcilerin haklarını savunarak Ülkelere ceza salınımı yapan AİHM hiçbir açıklama yapma gereği bile duymamış, Kaldı ki 529 kişinin haklarını arasın.

Davada sanıkların avukatlarının bulunmaması olayın ne denli kasıtlı yapıldığını maksadın Şiddete teşvik suçlamasından değil kendilerince Müslümanlara bir ders verme girişimi olduğu çok nettir.

Dünyanın her köşesinden, Müslümanların Katline tepkiler; Çin Restoranlarında köpek etinin tüketilmesine karşı yürütülen kampanyalar veya Kanada da fok avının başlamasıyla ayaklanan hayvan severlerin sesi yahut karetta karetta kaplumbağaların yumurtalarının korunmasıyla ilgili çalışmalar kadar yankı bulmuyor. Konu Müslümanlar olunca tüm İnsanlar gözlerini kapatıyor.

Dünya susuyor susmasına da,  bu duruma Ümmet de göz yumuyor, İttihat-ı İslamı henüz beceremedik ama en azından İttihat-ı İnsan olmamız gereken şu asırdaki halimiz içler acısı. Sıkı birer dizi takipçisi olan bizler, günümüzün büyük kısmını nette geçirip akşamları Tv programlarını sıkıştırdığımız yaşantımıza, Dünyada neler oluyor ? bu gidiş nereye sualini soramayacak kadar acizleşiyoruz.

Sıradanlaşan hayatımızda, ölen öldürülen Müslümanların haberleri de sıradan geliyor bizlere. Alıştık artık, Bugün Suriye de 8 çocuk öldürüldü haberine “Hıımm” Myanmar da 25 Müslümanın evleri yakılarak katledildiler başlığına “Hadi yaa “ gibi kısa cümlelerle karşılık verecek duruma geldik. Utanmasak iyi bugün azmış diyecek kadarda alçaldık farkında değiliz. Maaşımızın dolgunluğu, aracımızın kredi taksitinin ödeme günü, mobilyaların yenilenmesi düşüncelerinden başka dertleri dert edecek halimiz kalmadı. Bizim dertlerimiz 90 m2 evimizin manzaralı 130 m2 eve nasıl çıkarabiliriz den öteye geçemiyor.

***

            Bölündük, lime lime olduk bir bedenin uzuvları gibiyken kolu kanadı kırılmış başı yerinden ayrılmış kalbi ayrı yerde atan kişiler haline geldik. Bir dur demeli ve bu gidiş nereye sorusunu kendimize sorarak Yukarıda nakledilen Hadis-i Şerifi iliklerimize kadar hissetmeliyiz.

Ümit CABBAR

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir