Abdel Fettah El Sisi kimdir?

abdel-fettah-el-sisi-kimdirMısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdel Fettah El Sisi, Msıır’da darbe yaparak yönetime el koydu.

Peki kimdir bu Abdel Fettah El Sisi?

Mısır’da darbe yaparak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi‘yi görevden alan Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdel Fettah El Sisi, 1954′te Kahire’de doğdu.

1977 yılında Mısır Harp Akademisi’nden mezun olan El – Sisi, 42. Mekanize Taburu 94. Bağımsız Mekanize Tugay 23 Mekanize Tümen Komutanı olan Sisi, daha sonra Suudi Arabistan Krallığı Askeri Ataşesi olarak görev yaptı. Yurt dışında 1992′de İngiltere’de Genel Komutanlığı ve Personel Ders, Müşterek Komuta ve Kurmay Kolejin’de, 2006′da da ABD Kara Harp Akademisi’nde eğitim aldı. El Sisi, 2008 yılında Kuzey Askeri Bölge-İskenderiye Komutanı oldu. Daha sonra Askeri İstihbarat ve Keşif Müdürlüğü yapan El – Sisi Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nin en genç üyesi oldu. 12 Ağustos 2012′te Mursi tarafından Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanlığı’na getirildi.Mursi’nin bu hareketi, ordu kontrolünü de eline aldığı şeklinde yorumlanmıştı.

 

Abdel Fettah El Sisi ve ABD

ABD ile de ilişkileri iyi olan Al Sisi, bu ülkede çeşitli eğitimlere katıldı ve çok sayıda konferanslara katıldı. Sisi’nin bu eğitimler ve konferanslar sırasında ABD’li yetkililerle sıkı ilişkiler kurduğu yönünde.

Şimdi daha fazla konuşmaya gerek var mı, darbenın ardında kim var diye?

Yine ABD.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Chuck Hagel’ın, sonuncusu Salı günü olmak üzere geçen hafta içinde Mısır Savunma Bakanı General Abdulfettah El Sisi’yle iki kez görüştüğü biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir