Ağlayan Dershane Duvarı

Ankara’nın Keçiören İlçesindeki özel bir dershanede yaşanan olay akıllara durgunluk verecek cinsten. Sabah erken saatlerde  dershaneyi açan görevliler dershanenin özel izin ve ruhsat belgelerinin bulunduğu odadan su geldiğini gördüler. İlk bakışta üst katlardan yahut kalorifer borularından su kaçağı olabileceğini düşündükleri durumu yetkililerine bildirdiler. Haberin ardından olay yerine gelen dershane yetkilileri ve teknik hizmet ekiplerinin kontrolleri sonrası şoke eden gerçekle yüzleştiler. Gerçek ise herhangi bir kaçağın olmadığı odayı basan suyun ise duvarın ağlamasının neden olduğuydu.

Durumu haber alan  Fatih Üniversitesi Jeoloji Ana Bilim Dalı başkanı ve ekibi gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler ve; “ Bu durum şuana kadar rastlamadığımız ender ve gizemli olayların başında geliyor, ben ve ekibim tahmin ediyoruz ki duvarın ağlaması son günlerde sıkça gündeme gelen dershanelerin kapatılmasıyla alakalıdır. Endişemiz bu vahim durumun diğer dershane binalarında da yaşanabileceği yönündedir” şeklinde açıklamalar da bulundular. Duvarı havlu kağıt ile saran yetkililer Dershane ruhsat ve belgelerini de indirerek muhafaza için raflara kaldırdılar.

******

Böyle bir habere henüz rastlamadık, fakat önümüzdeki günlerde bu tür olayları işittiğimizde pek de şaşırmamak gerektiği düşüncesindeyim. Malumunuz hükümetin eğitim alanındaki o çok konuşulan ve tartışmalara neden olan yenilikçi atağı çok ses getirdi. Öyle ki; etkileri günden güne de artar oldu. Bazı Basın yayın organları işi öylesine abarttılar ki neredeyse tüm mesailerini dershane öğrencileri ile röportajlar yapmaya harcar oldular. Saat başı haberlerinde, dershanemiz kapanmasın diye ağlayan bir öğrenciyi son dakika haberi olarak geçecek kadar da basitleştiler.

Pekala bu işin hükümet ve cemaati karşı karşıya getirmesinin ardında neler yatıyor?

Bu soruyu tahmin ettiğiniz üzere cevaplamak çokta zor olmasa gerek, çünkü geçerli nedenlerin başında menfaat yatıyor da onun için. Cemaatin  evvelinde hizmet maksadıyla başladığı birçok aile ve gence ulaşmayı hedeflediği ve başardığı dershaneler ilerleyen zamanda kâr oranı yüksek başarılı birer ticarethaneler haline dönüşüverdiler. Ardı sıra kurulan dershaneler silsilesini güçlü şube ağıyla da desteklediklerinde ortaya büyük, kaliteli ve başarılı markalar çıktı. Mantık dairesinden bakıldığından hiç kimse  kazanç sağladığı bir kapının kapanmasını istemezdi ve Cemaat tamda bunu yaptı, sert üsluplarla da karşı çıktı. Hükümet neden bu işe kalkıştı sorusunun cevabı ise; Eğitim sisteminin başıboşluğuydu. Okullar tam manasıyla eğitim sağlayamıyor ki dershaneler bu eksiği tamamlayarak öğrencileri geleceğe yetiştiriyorlar imajını kırmak için harekete geçen MEB tabiri yerindeyse zengin kalkışı yaptı. Bu dönüşüm üzerinde yeterli çalışmaların yapılıp yapılmadığı noktasında bizler fikir sahibi değiliz ama Hükümetin kararlı tutumunu gördüğümüzde kendilerine oldukça güvendiklerini görüyoruz.

****

Hizmeti nimet edinen cemaat dershaneler olmadan da hizmet edebileceklerini fehmetmesi daha fazla da gülünç duruma düşmemesi gerekir.  Madem ki işiniz hizmet amacınız kişilere ulaşmak ücretsiz okuma salonları açarak fakir ailelere erişmeyi hedefleyin, ama oralarda nakit yok.

**

Şahsi kanaatim şu ki; Bu iş çok önceden yapılması gereken ciddi bir meseledir. Eğitimi ranta dönüştüren bu kurumlar kontrollü bir şekilde tutularak bu kadar ilerlemelerine fırsat verilmemeliydi. Üniversite sınavlarını dershaneler kazandırırken okulların boşa eğitim verdiği sonucunu yıllardır herkes düşünmüştür. Şunu da unutmamak gerekir ki bu ciddi meseleyi MEB sanki bir hayli aceleci yürütüyor.

Ne diyelim hayırlısı, ama bu işin sonucu hoş çizgide gitmediği kesin. Dershanelerin kapatılması haberi bile CHP ve MHP kanadını cemaate yakınlaştırmaya yetti, bakalım cemaat seçimlerde kime yaklaşacak.

Eee Dünya menfaat dünyası olmuş çok görmemek gerek.

*

Ümit CABBAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir