Barbaros Şansal’a tepki gösteren vatandaşlara dava açıldı

Yılbaşı gecesi paylaştığı videodaki sözlerinden dolayı hakkında gözaltı kararı verilen modacı Barbaros Şansal’ı Atatürk Havalimanında darbettikleri iddia edilen 12 kişi hakkında “basit yaralama”, “hakaret” ve “tehdit” suçlarından 1 yıldan 5 yıl dörder aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, müşteki Şansal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ”halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı verildiği, Şansal’ın 2 Ocak 2017’de KKTC’den THY’ye ait uçakla 22.50 sıralarında Atatürk Havalimanına getirildiği belirtildi.

İddianamede, Şansal’ın uçaktan indirilerek ekip otosuna bindirileceği esnada havalimanında yer hizmeti sağlayan şirketin personeli tarafından darbedildiği, ayrıca Şansal’a tehdit ve hakaret içerikli sözler söylendiği, Şansal’ın şikayetçi olduğu kaydedildi.

Müştekiyi darbettikleri, hakaret ve tehdit içerikli sözler söyledikleri tespit edilen şüphelilerin üzerlerine atılı suçlamayı kabul etmedikleri ifade edilen iddianamede, müştekinin alınan Adli Tıp Kurumu raporunda, yaralanmasının basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde olduğu ve uzlaştırma raporuna göre tarafların uzlaşmadıklarının görüldüğü bildirildi.

Soruşturma kapsamında müşteki Şansal, şu şekilde ifade verdi:

”Uçaktan inerken etrafta kalabalığın olduğunu gördüm. Son iki basamağa geldiğimde iki polis memuru kalabalığın önünden çekildi ve o esnada kalabalığın saldırısı başladı. Güvenlik Şube Müdürlüğünde görevli bir polis beni o kalabalığın içerisinden aldı ve beyaz renkli bir araca bindirdi. Ben uçaktan inerken kalabalığın önünde bulunan ancak tam ineceğim esnada kalabalığın önünden çekilerek darbedilmeme olanak sağlayan havaalanında görevli polis memuru sağ taraftan araca bindi. Bana, ‘Gördün mü boğulmak nasıl oluyormuş’ dedi. Aynı polis memuru bana bir tutanak uzatarak imzalamamı söyledi. Sorduğumda ‘Yaşanan arbede ile ilgili şikayetçi olmadığına dair tutanak’ dedi. Araçta yalnızdım. Şokun etkisiyle imzaladım ancak kendisine, linç girişiminde bulunan görevlilerden, Atatürk Havalimanında görevli polis memurlarından şikayetçi olacağımı söyledim.”

Olay sebebiyle, yer hizmeti sağlayan şirket görevlilerinden ve Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memurlarından şikayetçi olduğunu belirten Şansal, ayrıca görüntüleri kaydedip ulusal ve uluslararası basına servis ettiklerini öne sürdüğü polis memurlarından da şikayetçi olduğunu ifade etti.

İfadeleri alınan şüpheliler ise suçlamaları reddederek, Şansal’ın paylaşımlarının gururlarına dokunduğunu, kendisine bunun sebebini sormak için yaklaştıklarını ancak kesinlikle fiziki müdahalede bulunmadıklarını savundu.

İddianamede, şüpheliler A.Ç, B.Ş, B.Y, E.E, F.Ş.Y, M.T, M.S, O.Y, S.Ö, S.T, Y.B, Y.G.’nin “basit yaralama”, “hakaret” ve “tehdit” suçlarından 1 yıldan 5 yıl dörder aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Değerlendirme aşamasında olan iddianame kabul edilirse şüpheliler ileriki günlerde Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir