Bir zalimden diğer zalime sığınmak

Büyük şeytan ABD yıllardır Suriye de görmezden geldiği katliamları durdurmak için hiçbir somut adım atmadı. ABD’nin Suriye rejimine müdahale etmesi,ezeli rakibi Rusya-Çin ortaklığına zarar verecek hem de müslümanların lehine bir iş yapmış olacaktı. Ayrıca ABD’nin Suriye’de ilgisini çekecek çok ciddi bir çıkarı da yoktu. Hem gizli dostu İran ile karşı karşıya gelmek istemezdi. Zira İran tarih boyunca sürekli Müslüman ülkeler ile uğraşırken neden bugün gayri Müslim bir ülke ile uğraşsın.

İçeride açıktan destek verdiği yerel taşeron gruplar ve işbirlikçileri üzerinden,uzun sürecek Suriye savaşına müdahale etmek istediğinde ise bu işbirlikçileri üzerinden hareket edecek ve olası bir mağlubiyette kendisini sıyıracak. Suriye de bugüne kadar henüz işbirliği içinde olduğu taşeron örgütleri güçlendirebilmiş değil. Hem Suriye kendi istediği kıvama gelmedi. Daha zayıf,askeri gücü bitmiş ve yorulmuş bir halk yok henüz karşısında. Burada diğer muhalif grupların bu yerel işbirliğine nasıl tepki vereceği ve nasıl önlem alacakları konusunda henüz ciddi bir hareketlilik de söz konusu değil.

Muhalifler hem Esed rejimi,hem ihanet şebekesi IŞİD’i hem de yerel eşkiyalar ile uğraşırken bir de ABD’nin işbirlikçileri ile uğraşarak zaten bölünen gücünü daha da bölmek istemiyor. Aslında istemiyor olması bu duruma razı olduğu anlamına gelmiyor. Sadece günü gelene kadar askeri ve siyasi olarak bu durumu nasıl lehlerine çevireceklerini düşünüyorlar.

Bugün Irak’ta IŞİD’e sözde müdahale eden ABD’nin,aslında yeni oyunların peşinde olduğu,ABD’nin uzun vadeli hedeflerini bilenler için çok da anlaşılmaz değil.Yıllardır sanal düşmanlar oluşturarak olası müdahalesine zemin hazırlayan ABD bu sanal düşmanı somutlaştırarak müdahalesi için meşru zemin oluşturuyor. Halbuki saldırmasına sebep gösterdiği bu sanal düşmanları da kendisi üretmişti.

Bugün Suriye’de Esed rejimi de aynı ABD gibi kendi elleri ile büyüttükleri bu ihanet şebekesini güçlendirerek olası ABD saldırısı için meşru zemin oluşturma çabasında. Son zamanlarda IŞİD’e teslim edilen askeri bölgeler bize peşkeş çekilen Musul’u hatırlatıyor. Fakat muhalif gruplar bu oyunun farkındalar ve olası ABD saldırısında Esed rejimi ile mücadele ettikleri gibi ABD ile de mücadele edecekler. Bunu bizzat Suriye’de görüştüğüm bütün muhalif grupların kendi ağızlarından da duydum.

ABD gibi bir zalim yıllardır gözünü İslam topraklarına dikmesine rağmen Ukrayna da açtığı siyasi cepheyi Avrupa’dan yeterli desteği alamadığı için Rusya karşısında yenik duruma düşmesi onu daha da hırçınlaştırdı. Obama ilk göreve geldiğinde Afganistanda direnişçiler için “esir almayın öldürün” talimatı vermesi onun ne kadar zalim olduğunu göstermiştir. Reagan için Taliban, Bush için El Kaide, Obama için IŞİD birer bahane olsalarda her biri birbirinden farklı yapıları ve hedefleri olan islami hareket veya ihanet şebekeleridir.

Bugün ABD’nin,Esed rejiminin güçlendirdiği IŞİD’i bahane ederek Suriye’ye de IŞİD’e saldırması pek muhtemel değildir. Aslında ben ABD’nin IŞİD için bile olsa müdahale etmesine karşıyım. Rakka başta olmak üzere IŞİD’in kontrolünde olan bölgelerde hem masum halk hem de kandırılmış birçok genç var. Ayrıca ABD daha önce yaptığı saldırılarda hem yerel muhalif grupları hem de masum sivilleri katletmişti. ABD’den böyle bir durumda iyilik beklemek,bir zalimden kaçarak başka bir zalimin vicdanına sığınmak bizim daha önce birçok acı tecrübe yaşamamıza sebep oldu. Ümmeti çok zor bir imtihan bekliyor. ABD müslümanların veya mazlum Suriye halkının refahı için Suriye’ye müdahale etmeyeceğini çok iyi biliyoruz. O yüzden ABD’nin müdahalesine karşı direndiğini zanneden,IŞİD tarafından kandırılan ve zorla savaştırılanlar adına üzülüyorum. Yoksa ABD, IŞİD’in başındaki zalimleri vuracak değildir. Hainler dün olduğu gibi bugünde haince kaçacaklardır.

Tarih ne kahramanları unutur, ne de hainleri. Herkes yaptığının bedelini mutlaka öder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir