Esed rejimi saldırılara devam ediyor

Beşşar Esed rejimi ve destekçisi yabancı terörist gruplar, Suriye’nin güneyindeki Dera ilinin merkezine yoğun saldırılar düzenliyor. Kentteki askeri muhalifler, rejimin ilerlemesini engellemek için karşı koyuyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, rejim hafta sonu boyunca, bir süredir yığınak yaptığı Dera ilk merkezine en az 150 hava saldırısı düzenledi.

Varil bombaları ve fil füzeleriyle vurulan Dera’da, rejim destekçisi yabancı milis güçler de askeri muhaliflere karadan saldırıyor.

Dera Beled’deki (eski şehir) Baraj Yolu ve Mülteci Kampı mahalleleri ile il merkezinin doğusundaki Nuayma beldesi yoğun saldırıya maruz kalıyor.

Arazilerin yandığı ve kenti merkezindeki yapıların büyük ölçüde yıkıldığı saldırılarda onlarca sivil yaralandı.

Saldırılar sonucunda rejim güçleri, Dera Beled’de büyük kısmı muhaliflerin elindeki Menşiyye semtinde bir süre ilerledi. Ancak muhalifler kaybedilen noktaları kısa sürede geri alarak rejimin ilerleyişini durdurdu.

Dera il merkezi, kuzeyde Dera Mahata (yeni şehir) ile güneyde Dera Beled (eski şehir) olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Beşşar Esed rejimi güçleri, Dera Mahata’nın büyük bölümüne hakim.

Dera il merkezinin yüzde 45’ine hakim olan askeri muhalifler, 4 ay önce rejimin yoğun hava saldırılarına karşılık operasyon başlatmış, Menşiyye’nin büyük kısmını ele geçirmişti.

Muhalifler, Menşiyye’nin tamamını ele geçirerek Dera Beled’in tamamında kontrolü sağlamaları halinde il merkezinin yüzde 60’ına hakim olacak.

Dera, 4-5 Mayıs’ta Astana toplantısında Rusya, Türkiye ve İran’ın imzaladığı muhtırayla oluşturulması öngörülen “çatışmasızlık bölgeleri” arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir