HER ŞEY GÖNLÜNCE OLMASIN

her-sey-gonlunce-olmasin“Her şey gönlünce olsun” duası, yanlış bir duadır, hatta bazen beddua yerine bile geçebilir.

Neden mi yanlış dua?

1. Her şeyin en doğrusunu, en iyisini biz bilemeyiz ki her şeyin gönlümüzce olmasını talep edebilelim. Her şeyin en doğrusunu Allah bilir.. Ne zaman doğacağımıza, ne zaman öleceğimize kendimiz karar vermedik ki bu iki meçhul zaman dilimi arasındaki süremizde yaşayabileceğimiz her şeye kendimiz karar verebilelim..
2. Her şeyin gönlünce olmasını talep etmek, bu dünyaya geliş amacını unutmak demektir. Bugüne kadar her şey gönlümüzce olmadı ve bugünden sonra da her şey gönlümüzce olmayacak çünkü biz bu dünyaya imtihan edilmek üzere gönderildik. Bu dünyaya geliş amacımız, her şeyin gönlümüzce olduğu, hiç sıkıntısız, zahmetsiz bir hayat sürmek değil.. Bu dünyaya geliş amacımızı unutursak, bu dünyada cenneti yaşamayı arzu ederiz ki bu hiç bir zaman mümkün olmayacak.. Ve biz arzumuzdan vazgeçmediğimiz sürece, hayatımızda hep üzüntü, hayal kırıklığı ve hüsran olacak.
3. Bizim kendimiz hakkımızda talep ettiğimiz her şey, bizim hakkımızda hayırlı olmayabilir. Allah, Kuran-ı Kerim’de ne buyuruyor: ‘Sizin hayır gördüklerinizde şer, şer gördüklerinizde hayır vardır.. (Bakara suresi, 216. ayet). Hz.Mevlana da ne demişti: “Olmadı diye üzüldüğün duaya gün gelir olmadı diye sevinirsin”.
Velhasıl-ı kelâm, yaşadığı her olayda Allah’a yönelenler, başına musibet geldiğinde isyan etmeyip Allah’a tevekkül edenler, yaşadığı iyi olaylarda ise zafer sarhoşluğuna kapılmayıp Allah’a şükredenler ve her halükarda Allah ile beraber olduğunu hissedenler ve sabredenler, ahiretini kazanacak.. Allah bizleri ahiretini kazananlardan eylesin..

Allah her şeyin hayırlısını versin, hakkımızda hayırlısı neyse o olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir