Kimyasal Uyuşturucu Bonzai

kimyasal-uyusturucu-bonzai

İnsanın dünyada varoluş gayesini düşünmemesi; nereden geliyorum, nereye gidiyorum ve neciyim sorularına cevap aramaması sonu kaçınılmaz bir gerçek olan ölümü sürekli olarak akıllara getiriyor. Bu sorulara cevap aramaktan kaçınan ve gündelik eğlencelere takılan bizim insanımız hâdisatın tazyikatından oldukça olumsuz etkileniyor. Meydana gelen hâdiselere karşı nasıl bir duruş sergleyeceğini kestiremiyor mesela. Medyanın ve gazetelerin de hemen her gün  olumsuz haberleri empoze etmesi  hususen bu kişiler üzerinde negatif etki bıraktığı hepimizce mâlum.  Ruhuna bir türlü gereken hakimiyeti sağlayamıyor. Bu da ruhsal sorunlara müteakip psikolojik rahatsızlıkları beraberinde getiriyor. Sâbık sorunların üstesinden gelemeyince  ve çevresinden de bu noktada destek bulamayınca ister istemez kendisini gaflet ve sarhoşlukta buluyor. Sarhoşluk halinin tüm bu sorunları izâle edeceğini düşünüyor. İnsanın da gaflete düşmeye müsait bir kapasitesi olduğundan ”neciyim” sorusuna cevap aramadığı müddetçe olumsuz etkilerden sarsılmaya devam ediyor.

Ülkemiz, yukarıdaki insan profiline oldukça müsait bir zemine sahip.  Üç tarafımızın denizlerle çevrili olması ve Asya ile Avrupa arasında bir transit ticaret merkezi konumunda olan ülkemiz,  ticari ve ekonomik faydanın yanında birçok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor. Örneğin; uyuşturucu ticareti. Bu maddeler uzakdoğudan; Çin’den, Hindistan’dan ve Suriye’den Avrupa’ya nakledilirken ülkemiz üzerinden yapılan gayri meşru ticaretten ne kadar nemalandığımız biraz tefekkür edilirse anlaşılır. Şuan ki istatistiklerde var olan rakamlar  ilerleyen yıllarda da yerini muhafaza ederse 20 yıl içerisinde insanlık  namına bir çok şeyin kalmayacağı tahmin ediliyor.

İslam dünyası yeni bir tehlikeyle karşı karşıya ve ilk sırada tabii olarak Türkiye geliyor. Uyuşturucu ticaretine bir savaş, kimsayal bir terör desek yeridir. Çünkü bu maddeler ile insanlar yavaş yavaş öldürülüyor. İstatistiklerde uyuşturucu, alkol vb. bağımlılık yapan maddelerle ölen insan sayısına bir bakın, savaşlarda ölenlerden daha az olmadığını göreceksiniz. Binâenaleyh bu çalışmamız da bir tür uyuşturucu çeşidi olup ancak bitkisel değil de kimsayal bir uyuşturucu olan ”Bonzai” üzerinde duracağız.  Bon, tabak; Zai, ağaç anlamına gelir ve Japoncadır.  Bir tür Japon ağacı, minyatür tarzı bir ağaç olduğu için tabak ve saksılarda yetiştirilir. Bu ağaç kullanılıp üzerine de kimyasal zehirler ilave edilince bir tür zehir bombası haline geliyor. Son zamanlarda gündemde olan ve  eğer önlem alınmazsa büyük bir felaketin geleceğinden şüphe duyulmayan ve ülkemiz topraklarında tezgahlanan bu maddde; hem ucuz, hem  de çok çabuk tedarik edilebiliyor. 3’er gramlık paketler halinde sunulan bu maddenin fiyatı 3, 5 ve 20 TL arasında değişebiliyor. Bonzai, sentetik ot olup ciddi psikolojik hastalıkları beraberinde getirebiliyor.  Sentetik kimyasalların Bonzai’nin üzerine sıkılmasıyla marijuana etkisi sağlandığı da uzmanlarca belirtilmiş durumda.  (Marijuana, Kuzey Amerika’da bizdeki ”Esrar’ın” karşılığıdır. Bu isim ispanyolcadır. Bu isimle anılması ise ABD’ye meksika’dan gelmiş olması. Kısacası Esrar coğrafyasına göre farklı isimlerle anılabiliyor.) Gençlerimiz de tabiri caizce esrar kafası yaşamak için ve esrara göre ucuz olduğundan bu maddeye temayül ediyor.

Bundan 3-4 yıl öncesine kadar ülkemizde olmayan ya da bilinmeyen bu madde hızla yaygınlaşıyor. Sentetik olduğu içinde doğal ortamlarda değil labaratuvar ortamlarında üretiliyor. Biliyorsunuz, Bonzai çıktı çıkalı esrara rağbet kalmamış durumda. Hatta fark attığını bile söyleyebiliriz. Bu ürünün tam olarak ne ihtiva ettiği bilinmiyor ancak tarım ilacı, kokain maddeleri, hap tozu, esrar, fare zehiri  ve ne olduğu bilinmeyen kimyasal maddelerden teşekkül etmiş bir yığın zehir bulunduğu beyan ediliyor. Bu kadar zehiri ihtiva eden bir maddeye neden bu kadar talep oldu, onu yukarı da beyan etmiştik.

Şimdi bu maddenin etkileri nelerdir, onlar üzerinde konuşalım. Öncelikle belirtelim ki bu madde öyle hafife alınacak türden bir madde değil. “Benim çocuğum yapmaz!”  diyenlerden iseniz, birçok bağımlı çocuğun ailesi de sizin gibi düşünüyordu diye hatırlatmak isteriz. Bitkisel kaynaklı olmadığı için esrara oranla 100 kat daha tehlikeli denilebilir. Bonzai kullanmış bir gencin yaşadığı anlar  işin trajik boyutunu izaha kafidir; buraya nakletmekte fayda görüyoruz, şöyle ki ;

“Önce denge kaybı, sonra yavaşça bilinç yitimi ve geçici körlük olur. Sonra zaman ve mekan kaybı yaşarsınız, nerde olduğunuzu ne yaptığınızı unutursunuz. Normalde gayet net bildiğinizi bir  şeyi hatırlamaya çalışırsınız ama hatırlamanız imkansızdır. Cümle bile kuramazsınız. Nefes almaya çalışırsınız sadece. Ölüme bu kadar yakın olamazsınız. Kalbiniz aşırı çarpar. Bilincinizi yitirirsiniz. Bir başkasına çok rahat zarar verebilirsiniz çünkü kendinizi rüyada sanarsınız ya da kendinize çok ciddi zarar verebilir, 9.kattan aşağı atlayabilirsiniz. Siz esrara benzediği için esrar kafasını yaşamayı beklerken, 2 dünya arasında sıkışır kalırsınız. Bir an önce geçsin diye dua etmeye çalışırsınız. Sürekli ölüyormuşsunuz hissi olur ve bu çok ciddi bir his. Bunu tüm bilincinizle yaşarsınız. Hiç bir yerinizi hareket ettiremezsiniz. Bırak hareket etmeyi elinizi cebinize götürüp telefonu çıkarıp 112’yi bile arayamazsınız yardım çağırmak için. Eğer bu yazıyı okuyanlar arasında bunu denemeyi düşünenler varsa gidin kendinizi otobüsün altına atın daha iyi. Şaka yapmıyorum düpe düz intihar bu madde. Ötesi yok. Bonzai koması’na girmek istemiyorsanız denemeyin. uyuşturucu komasının dönüşü yok. Az çok demeyin, sakın kimse denemesin kimyasal bu! Bu yazıyı okuduktan sonra 1 kişinin bile kararı değişirse ne mutlu bana.”

Umarım tehlikenin farkındayızdır. Birkaç ay önce benim de ikamet ettiğim yakın bir yerde bir genç bu madde yüzünden vefat etti. Yine birçok genç ülkemiz de bu madde yüzünden erken yaşta dünyasını değiştirdi.Bu acı haberler  gibi daha sürüce genç bu netice ile karşı karşıya.  Dünya’nın birçok ülkesinde bu madde yasaklandı ve bazılarında ise yasal süreç bekleniyor. Yavru Vatan diye isimlendirilen Kıbrıs dahi bu maddeyi yasaklayan ülkeler arasında.

Sigarayla mücadele noktasında iyi bir başlangıç yapan ve bu girişimi diğer dünya ülkelerine örnek olan ülkemiz, Bonzai içinde aynı girişimi bir an evvel yapmalıdır ve meyda, STK’lar, ajanslar, özel teşebbüsler ve hususen anne ve babalar bu konu üzerinde caydırıcı tedbir almaları gerekmektedir. Evinizde sigara içmeyin mesela.  Çocuklarınız için bu büyük bir bağımlılığın başlangıcı olabilir. Kola- Gazoz türü asitli meşrubatları da tüketmeyin. Bunlar hep bu süreci tetikleyen bağımlılık yolunun döşenmiş iyi niyetli taşları.

Evet değerli dostlar;  bu işi yapan, bu maddeleri satanlar ve kullananlar derhal ihbar edilmelidir. Bu maddenin, uyuşturucu baronlarının tuzağına düşmüş gençlerimize de yardımcı olalım. Birçok sağlık kuruluşumuz bu noktada destek sağlıyorlar. Birçoğu da Allah’ın izni dahilinde muvafakiyetle netice buluyor. Unutmayalım; uyuşturucu, tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Duanıza muhtacım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir